Liikuntajärjestöt

SAVITAIPALEEN URHEILIJAT RY

Seuran toimintaan kuuluvat yleisurheilu, hiihto, salibandy, jalka- ja lentopallo sekä jääkiekko, retkiluistelu sekä terveysliikunta. Seuralla on kolme kyläosastoa ja eri lajien jaostoja kirkonkylässä.

StUn toimisto: Liikuntatalo, Jonni Myyräntie 1, puh. 0400 463 961.

Pj. Tomi Tauti
P. 050 584 7597
tomi.tauti@pp.inet.fi
Siht. Hannele Toura
54800 SAVITAIPALE
P. 045 129 6032


Jääkiekkojaosto

Pj. Matti Jurvanen
Mikkelintie 1337
54800 SAVITAIPALE
P. 0400 155021
yritys@jurvaset.mloposti.fi
Siht. Sanna Lantta
P. 0500 497253
sanna.lantta@gmail.com

 


Luistelujaosto

Luistelujaoston suurponnistus on helmikuinen retkiluistelutapahtuma, katso lisää: luistelu.kuolimo.net

Pj. Jarmo Peltonen
54800 Savitaipale
P. 050 919 0071
jarmo.peltonen@pp4.inet.fi
 
Siht. Timo Mikkola
Harjupolku 1
54800 SAVITAIPALE
P. 044 844 0280
timo.mikkola@savitaipale.fi


Lentopallojaosto

Pj. Pauliina Mäkelä
P. 0400 494 768
 
Jenni Enbuska
P. 040 7333339
jenni.enbuska@hotmail.com


Jalkapallojaosto

Pj. Jari Enbuska
P. 0400 367 939

Yleisurheilujaosto

Pj. Tapani Siiskonen
Alatuvantie 7
54800 SAVITAIPALE
P. 0400-154 156
tapani.siiskonen@upm-kymmene.com


Säänjärven osasto

Pj. Markku Mäntykivi
P. 0400 655 561
mantyma@hotmail.com
 
Siht. Jari Jukka Jurvanen
Jurvasentie 5
54800 SAVITAIPALE
P. 040 727 6923


Havo-Kaihtulan osasto

Pj. Juho Ramula
P. 050 575 4677
Siht. Mikko Hämäläinen
p. 040 751 0088


SAVI-KUULA RY

Yhdistyksen tarkoituksena on petankkipeliharrastuksen ja kilpailutoiminnan ylläpitäminen ja edistäminen. Harjoitusajat Olkkolan kentällä: ti ja to klo 17 ja su klo 14. Kaikki kiinnostuneet mukaan: ohjausta peliin annetaan paikan päällä!

Pj. Osmo Kylliäinen
Torikatu 2 as 1
54800 SAVITAIPALE
P. 040 870 3360
okokylliainen@gmail.com


SAVITAIPALEEN TENNISSEURA

Pj. Esa Vaartaja
Savitaipaleentie 5
54800 SAVITAIPALE
P. 050 330 8302
esa.vaartaja@luukku.com

stts@stts.fi

slh@slhpalvelut.fi

 


 


MUSTALAMMEN PALLO

Mustalammen Pallo, urheilun ja vapaa-ajan erikoisseura, päälajina jalkapallo, mutta ohessa hoituu myös suunnistus, kaukalopallo, soutu, pyöräily ja hiihto ym. tilaisuuksien kestitykset.

Pj. Veli-Matti Suutari
Tuohikotintie 91
54800 SAVITAIPALE
P. 0500 883 747
 


SAVITAIPALEEN LIIKUNTASEURA

Liikuntaseuran toimintaan kuuluvat mm. voimistelukoulu, venytysjumppa, core, kuntosalicircuit, kahvakuula, Lavis ja Seasonal Yoga. https://salise.fi

Pj. Maarit Hiltunen-Toura
Kaukontie 1
54800 SAVITAIPALE
P. 040 5653 656
sleennv@gmail.com

Siht. Mari Korhonen
P. 050 505 1527
mari.korhonen@savitaipale.fi

 


SAVITAIPALEEN MOOTTORIKELKKAKERHO

Pj. Mika Jukkara
Kangastie 25
54800 SAVITAIPALE
P. 0400 552203
mika.jukkara@pp.inet.fi
Siht. Mikko Pöllönen
Niinimäentie 142
54770 HEITUINLAHTI
P. 050 329 6466
pollonen@gmail.com

Kerhon osoite: Savitaipaleen Moottorikelkkakerho ry, Niinimäentie 142, 54770 Heituinlahti

SAVITAIPALEEN NMKY

Yhdistyksen tarkoituksena on toimia ensisijaisesti nuorison hengelliseksi, henkiseksi ja fyysiseksi parhaaksi järjestämällä liikuntakasvatus- ja urheilutoimintaa. Tulevalla kaudella järjestetään koripalloilun sarjatoiminnan lisäksi junioritoimintaa.

Pj. Ossi Hjerppe
54800 SAVITAIPALE
P. 040 778 0212

Siht. Hannu Hölsä
Käpykuja 5 B
54800 SAVITAIPALE


SAVITAIPALEEN HEVOSYSTÄVÄIN SEURA

Pj. Hannu Hölsä
P. 050 447 5601
hannu.holsa@gmail.com

Siht. Anna Mennola
anna.mennola@gmail.com
 

Posti: savitaipaleenhys@gmail.com
Ravirata: Tuohikotintie 185, Savitaipale.

SAVITASSUT RY

Pj. Tiina Tuuva
Peltotie 10
54800 SAVITAIPALE
P. 046 9045 179
savitassut@gmail.com

Siht. Elina Mäkelä
P. 040 561 2561
savitassut@gmail.com